Enfrijoladas tortille w fasoli

Sposób przygotowania

Podgrzać tortille na płycie według instrukcji. Podgrzać fasolkę z garnka. Można podgrzane tortille odsmażyć (nie jest to konieczne). Zawinąć z fasolką w rurki, ułożyć na talerzu i zalać zalewą z fasolki.

Można też zamoczyć tortille w fasolce na kilka sekund, przełożyć na talerz, polać dodatkowa porcją fasolki, przełożyć następną warstwą tortilli i znowu zalać fasolą. Ułożone danie posypać startym serem żółtym, można użyć pokruszonego sera białego
lub bundza. Polecamy sery zagrodowe. Udekorować listkami zielonej kolendry, kleksami kwaśnej śmietany.

Składniki dla 2-3 osób

Jedna porcja to 3-4 tortille

 • 12-14 tortilli kukurydzianych Molino
 • 2 chochelki fasolki
  z garnka
 • 200 g sera żółtego, białego
  lub bundza
 • 3-4 łyżki kwaśnej śmietany
 • Opcjonalnie: zielona kolendra do dekoracji
 • tłuszcz do smażenia

Odgrzewanie tortilli

Tortille najlepiej odgrzewać na blasze – komalu lub patelni żeliwnej. By otrzymać miękkie i elastyczne taco, trzeba bardzo krótko podgrzać tortillę w bardzo wysokiej temperaturze, po kilkanaście sekund z obu stron. Widocznym znakiem tego, że nam się udało są pęcherzyki powietrza, które pojawią się na placku.

Frijoles de la olla Fasolka z garnka

Taka samodzielnie zrobiona w domu jest o niebo lepsza niż fasola z zalewą z konserwy lub gotowa pasta z puszki i dużo tańsza.

Sposób przygotowania

Fasolkę przebrać (odrzucić połamane kawałki i kamienie), wypłukać i namoczyć na noc. Następnego dnia wodę odlać. Zalać świeżą wodą, zagotować na mocnym gazie do zawrzenia, zmniejszyć gaz i gotować do miękkości. Pod koniec gotowania posolić. Najlepiej smakuje gotowana w glinianym garnku. Do smaku można też dodać oregano, epazote, kmin rzymski, liście awokado lub ugotować na wywarze z wędzonki. Taką fasolkę można jeść jako dodatek, np. do mięsa i ryżu. Albo użyć do enfrijoladas. Jest też bazą do przygotowania fasolki przesmażanej.

Słowo komentarza

Razem z ryżem i tortillą, fasolka stanowi podstawę diety w Meksyku. Podaje się ją do wielu dań jako dodatek, w ubogich regionach jest podstawą diety. Doskonale zastępuje mięso, jej wartości odżywcze i przyswajalność białka są doskonale znane. Dodatkowo w Meksyku istnieje wiele różnorodnych i różnokolorowych odmian fasoli. Bardzo często używa się odmian ciemnych: czarnych, nakrapianych, czerwonych, w zależności od regionu.

Składniki

 • ½ kg fasolki czerwonej w ziarnach, suchej
 • Płaska łyżka soli